Forbrugerrådets kemi-vagthund trues af aflivning

Forbrugerne skal oplyses og beskyttes bedst muligt mod uønsket kemi i deres hverdag, og derfor har jeg netop lanceret en kemipakke, som skal sikre mere viden om de uønskede stoffer.
Esben Lunde Larsen (V)
Miljøminister
Forbrugernes vagthund på kemiområdet bliver alvorligt svækket af regeringens finanslovudspil for 2017. Der er nemlig ingen penge til Forbrugerrådet Tænk Kemi, som de seneste tre år har fået 5,3 millioner i årligt tilskud.
Ifølge Forbrugerrådets formand, Anja Philip, må Forbrugerrådet Tænk Kemi lukke og slukke, hvis ikke regeringen kommer på andre tanker.
”Det er fuldstændig ubegribeligt, at regeringen vil lade forbrugerne helt i stikken. Forskere, myndigheder og politikere er enige om, at reguleringen af kemikalier ikke er god nok i dag” siger Anja Philip og fortsætter:
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































