Køb abonnement
Annonce

Fitnesscentre i oprør over udspil: Frivillige æder af vores indtjening

Foto: Scanpix
15. maj 2017 kl. 12.30

Jeg frygter, der sker en øget konkurrenceforvridning, hvis fitnessforeninger fremover kan benytte sig af frivillige, som er på dagpenge eller efterløn,

Morten Brustad
Direktør, fitnesscentrenes brancheorganisation

Regeringens udstrakte hånd til frivilligdanmark er samtidig en syngende lussing til de kommercielle fitnesscentre. Det mener Morten Brustad, der er direktør i fitnesscentrenes brancheorganisation DFHO.

”Jeg opfatter det her udspil som et knæfald for de store idrætsorganisationer,” siger han.

Han er stærkt utilfreds med, at regeringen vil lempe ledige og efterlønneres mulighed for at arbejde frivilligt. Udspillet betyder blandt andet, at instruktører kan arbejde frivilligt i fitnessforeninger i op til 15 timer om ugen uden at blive trukket i deres efterløn.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026