Flere kommuner når ikke det naturmål, som de blev stillet for ti år siden: "Der er ingen undskyldninger"

24. juni 2024 kl. 13.27
Syv måneder før deadline ser det ud til, at flere kommuner ikke når det naturmål, de blev stillet for ti år siden.
Det gælder konkret målet om, at kommunerne skal få styr på deres særligt værdifulde naturområder, så de kan sikre beskyttelsen af disse.
Adskillige kommuner oplyser til Miljøstyrelsen, at de ikke regner med at nå i mål med registreringen, oplyser styrelsen til Altinget.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset







































