Køb abonnement
Annonce

Flertal af danskerne afviser forskning i atomkraft

Atomkraft har tidligere fået danskerne på gaden. Her i en protestmarch fra Stevns til Christiansborg Slotsplads i 1978.
Atomkraft har tidligere fået danskerne på gaden. Her i en protestmarch fra Stevns til Christiansborg Slotsplads i 1978.Foto: Henning Thempler/Scanpix
9. december 2016 kl. 07.23

Når jeg er ude på gymnasier, kan jeg se, at de unge ikke er så forskrækkede, som de ældre generationer. Så udviklingen går i vores retning, det er jeg ikke i tvivl om.

Villum Christensen (LA)
Energiordfører

Der skal ikke banes vej for mere forskning i atomkraft i Danmark. Det mener et flertal af vælgerne ifølge en ny meningsmåling fra Norstat.

De er dermed kritiske over for VLAK-regeringens ønske om at ”fjerne eventuelle barrierer for forskning i thoriumbaserede teknologier."

Ifølge målingen svarer 51 procent af vælgerne, at de er modstandere af at åbne for forskning i atomkraft i Danmark, mens 30 procent er positive. 19 procent svarer ved ikke.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026