Flertal af danskerne afviser forskning i atomkraft

Når jeg er ude på gymnasier, kan jeg se, at de unge ikke er så forskrækkede, som de ældre generationer. Så udviklingen går i vores retning, det er jeg ikke i tvivl om.
Villum Christensen (LA)
Energiordfører
Der skal ikke banes vej for mere forskning i atomkraft i Danmark. Det mener et flertal af vælgerne ifølge en ny meningsmåling fra Norstat.
De er dermed kritiske over for VLAK-regeringens ønske om at ”fjerne eventuelle barrierer for forskning i thoriumbaserede teknologier."
Ifølge målingen svarer 51 procent af vælgerne, at de er modstandere af at åbne for forskning i atomkraft i Danmark, mens 30 procent er positive. 19 procent svarer ved ikke.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- S-profil endte i strid om dobbeltmandater. Nu kæmper hun for, at partiet genvinder tilliden i København













































