Flertal vil ændre regler for forældrekøb

Et flertal af Folketingets partier vil have ændret reglerne for forældrekøb. Skattefordelene ved ordningen er simpelthen blevet så store, at de lægger op til spekulation, mener Socialdemokraterne, SF, Enhedslisten og Dansk Folkeparti.
Flere mæglere og banker har over sommeren meldt om, at forældrene er begyndt at købe større og mere eksklusive lejligheder til deres studerende børn.
”Det er en udfordring, at lejlighederne bliver langt større, og at de også holder den i længere tid. Det er med til at presse boligpriserne op og også med til at øge boligmanglen i de større byer,” siger Dansk Folkepartis boligordfører, Dennis Flydtkjær.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































