Flertal vil øge krav til taxichaufførers danskkundskaber

Jeg oplever ofte, at taxivognmænd ikke taler dansk, og det dur ikke. Taxikørslen er en vigtig service, og det skal selvfølgelig være sådan, at chaufføren forstår, hvad man siger
Kristian Pihl Lorentzen (V)
Transportordfører
Aspirerende taxichauffører skal fremover have bestået folkeskolens afgangsprøve i dansk for at kunne blive optaget på kurser, der kan udløse chaufførkortet.
Sådan lyder det forud for forhandlinger om ændringer af taxiloven fra både transportministeren og et bredt flertal i Folketinget.
"Forslaget om at indføre et objektivt sprogkrav forud for optagelse på chaufførkurset handler om, at uddannelsesstederne finder det vanskeligt at foretage en subjektiv vurdering af den enkelte ansøgers danskkundskaber," skriver transportminister Benny Engelbrecht i en mail til Altinget.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
Nyhedsoverblik

Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen

Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse

Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?









































