Køb abonnement
Annonce

Flest vil stemme nej til retsforbeholdsændring

Danskerne er i øjeblikket mindre begejstrede for en delvis ophævelse af retsforbeholdet, end regeringen ønsker. Her møder Lars Løkke Rasmussen (V) EU-Kommissionens formand Jean-Claude Juncker i september.
Danskerne er i øjeblikket mindre begejstrede for en delvis ophævelse af retsforbeholdet, end regeringen ønsker. Her møder Lars Løkke Rasmussen (V) EU-Kommissionens formand Jean-Claude Juncker i september.Foto: Bjarke Ørsted/Scanpix
5. oktober 2015 kl. 07.00

Der er ingen tvivl om, at alle ja-partierne ville have skudt den her folkeafstemning langt væk, hvis de havde vidst, at flygtningekrisen var på vej.

Kasper Møller Hansen
Valgforsker, KU

Det ser ud til, at de kommende måneder kan blive op ad bakke for regeringen og de øvrige partier, som ønsker sig et ja til afstemningen om retsforbeholdet den 3. december.

Flest danskere ville stemme nej, hvis der var valg i morgen, viser en ny meningsmåling, som Norstat har foretaget for Altinget.

36 procent vil stemme nej, 31 procent vil stemme ja, mens 33 procent fortsat er i tvivl. Altinget har stillet det samme spørgsmål hver eneste måned siden januar, og det er nu første gang, at balancen er tippet til fordel for nej-sigerne. 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026