Fødselsdag: Peter Lauritsen fylder 50 år
Hvad er du allermest optaget af lige nu på dit arbejde?
Lige nu prøver jeg at forestille mig, hvordan universiteterne kan se ud om 30 år. Jeg kan ikke forestille mig noget bedre end et universitet. Men jeg synes, vi mangler visioner for, hvilke universiteter vi gerne vil have. Hvordan kan de for eksempel spille en langt større rolle i den grønne omstilling? Og hvorfor kan man ikke lave universiteter med differentieret og understøttende undervisning?
Hvad bliver din vigtigste arbejdsmæssige udfordring det kommende år?
Jeg prøver at lave et projekt om databaserede professioner. Hvad sker der, når for eksempel socialrådgivere i langt højere grad begynder at bruge data om borgerne i deres arbejde? Jeg er også ved at skrive personnummerets historie. Det har jeg været længe, men en dag bliver jeg vel færdig.
Hvordan skal du fejre din fødselsdag?
Min familie siger, at de har styr på det. Så det stoler jeg på.
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke















































