Køb abonnement
Annonce

Folketinget afprøver simultantolkning mellem grønlandsk og dansk under spørgetime

Aki-Matilda Høegh-Dam startede en større debat om det talte sprog i Folketingssalen i maj sidste år, hvor hun valgte at holde en tale på grønlandsk i Folketingssalen.
Aki-Matilda Høegh-Dam startede en større debat om det talte sprog i Folketingssalen i maj sidste år, hvor hun valgte at holde en tale på grønlandsk i Folketingssalen.Foto: Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix
26. november 2024 kl. 07.12

For første gang i Folketingets historie vil simultantolkning mellem grønlandsk og dansk blive afprøvet under den udvidede spørgetime med statsministeren tirsdag 26. november.

Det skriver Folketinget i en pressemeddelelse. 

Beslutningen om forsøget blev truffet af et flertal i Præsidiet mandag eftermiddag og er sket på baggrund af en henvendelse fra folketingsmedlem Aki-Matilda Høegh-Dams (SIU) kontor.

{{toplink}}
Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Læs også

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026