Køb abonnement
Annonce

Folketinget skal stemme om Samsam-kulegravning

En afstemning om en kulegravning af den såkaldte Samsam-sag skal foregå inden sommerferien. Men det er endnu ikke besluttet hvornår.  
En afstemning om en kulegravning af den såkaldte Samsam-sag skal foregå inden sommerferien. Men det er endnu ikke besluttet hvornår.  Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
10. maj 2023 kl. 20.00

Skal sagen om Ahmed Samsam, der er dømt for at tilslutte sig Islamisk Stat, undersøges af en kommission?

Det skal Folketingets partier stemme om, oplyser flere politikere til Altinget efter et møde i granskningsudvalget onsdag formiddag. 

Selvom sagen nu bliver bragt ind i folketingssalen, er det dog ikke sikkert, at kommissionen bliver til virkelighed.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026