Køb abonnement
Annonce

Vil regeringen forære 800 mio. til ledige med bind for øjnene?

Foto: Morten Stricker/Scanpix
19. februar 2017 kl. 07.00

800 millioner kroner er mange penge i dansk beskæftigelsespolitik. 

For eksempel kostede det 300 millioner kroner at lappe på den dagpengereform, hvis konsekvenser i årevis dominerede den politiske dagsorden – og hvis løsning samtidig skabte et nyt problem i form af det kontroversielle uddannelsesloft, som forligspartierne for nylig måtte opgive at gennemføre.

Smider man lidt oveni, kan man for 530 millioner kroner ophæve kontanthjælpsloftet – hvis man da alene betragter det som et spareredskab for staten.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026