11. maj 2015 kl. 11.16
Michael Kjær bærer som ridder af Dannebrog allerede et ridderkors, og nu benådes han yderligere med ridderkorset af 1. grad.
Micheal Kjær er administrerende direktør i F Group A/S, der blandt andet står bag alle Fona-butikkerne, og hos Dansk Erhverv sidder han på formandsposten.
I et portræt i Berlingske Business bekriver hans kollega her, Dansk Erhvevs administrerende direktør, Jens Klarskov, ham som en opmærksom mand.
"Han har en oprigtig interesse for andre mennesker. Han er sådan en, der bare husker navnene på kollegaernes ægtefæller og børn. Han er et utroligt sympatisk væsen," lød det i protrættet.
H.M. Dronning Margrethe tildelte ham ridderkorset af 1. grad 21. april 2015.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Ældre nægtes æg, kaffe og chokolade på københavnske plejehjem
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- Da Mette Frederiksen lukkede hendes minkfarm, vidste nyvalgt M-politiker, at hun var nødt til at gå ind i politik












































