Mads Peter VeibyForeningen for organdonation får ny formand og forkæmper for aktiv stilling
Foreningen for organdonation har fundet en ny frontfigur til sin bestyrelsen og til patientforeningens arbejde.
Valget er faldet på den nordsjyske ehvervmand og iværksætter Mads Peter Veiby som nu bliver formand for bestyrelsen.
Det oplyser Organdonation - ja tak! i en pressemeddelelse.
Mads Peter Veiby kan trække på sine ledelseserfaringer som medstifter af mobilselskabet M1, fra arbejdet som bestyrelsesformand for ParkPark samt som direktør og medstifter af Magnet Gaming & SpilNu.dk.
Nu påtager hans sig det store overblik for organforeningens arbejde med støtte til og forbedring af livsvilkårene for foreningens patientgruppe, som lever med alvorlig kronisk sygdom, som følge af organsvigt.
Mads Peter Veiby mærkesag er at indføre organdonation med aktivt fravalg i Danmark fra myndighedsalderen, som det er blevet indført i 23 andre europæiske lande.
Målet er at ændre ved, at 24 procent af danskerne over 15 år tager aktiv stilling til organdonation.
I 2019 blev det aktive fravalg fremlagt som et borgerforslag herhjemme, men vandt ikke opbakning på Christiansborg.
Mads Peter Veiby vil derfor ændre på danskernes aktive stillingtagen til donation på anden vis.
Som ny formand er hans primære opgave at nå foreningens tre-årige mål om, at 50 procent af danskere over 15 år, skal være registreret i donorregistret ved indgangen til 2024.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- S-profil endte i strid om dobbeltmandater. Nu kæmper hun for, at partiet genvinder tilliden i København














































