Forgæves kamp mod kønsopdeling

Det er en vigtig debat, som jeg følger med stor interesse, men som kulturminister vil jeg ikke blande mig i kommunernes badepolitik.
Bertel Haarder (V)
Kulturminister
Da Københavns kultur- og fritidsborgmester, Carl Christian Ebbesen, ved kommunalvalget i 2013 skrev historie og erobrede den første borgmesterpost i landet til Dansk Folkeparti, akkompagnerede han det med en ambition i aviserne om at sætte ind mod kønsopdelt svømmeundervisning i de københavnske svømmehaller.
I dag må han som mindretalsborgmester under den særlige styreform i Københavns Kommune sande, at det var lettere sagt end gjort i en kommune med markant rødt flertal.
Ligeledes siden 2013 har Hovedstadens Svømmeklub tilbudt kønsopdelt svømmeundervisning til børn og unge med afskærmede vinduer for at tage hensyn til indvandrerpiger, der ikke må gå til svømning, hvis der er drenge i bassinet.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
































