

Den færøske universitetslektor og tidligere medarbejder i Udenrigsministeriet Heini í Skorini har netop udsendt en fortræffelig bog om den værdikamp, der har stået på de sidste 30-40 år, og som pludselig bragte Danmark i begivenhedernes centrum på grund af Jyllands-Postens 12 ”Muhammed-tegninger” og den islamiske samarbejdsorganisation OIC's ønske om at bruge dem i værdikampen.
Denne kamp var ikke alene en kamp mellem vores liberale demokrati og den muslimske ortodoksi, men også en indre kamp i den muslimske verden mod dem, der ønskede liberale reformer, og dem, der fandt, at reformer er noget, ”satan hvisker i deres ører.”
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan







































