Gymnasier frygter for uddannelsens kvalitet

En besparelse på yderligere 240 mio. kr. betyder, at vi som ledere af gymnasieskolen ikke længere kan tage ansvaret for kvaliteten af uddannelserne.
Anne-Birgitte Rasmussen
Formand for Danske Gymnasier
* Indførelse af et nyt taxameter for fjernundervisning, der tager højde for den faktiske tilrettelæggelse af undervisningen. Det indebærer et lavere tilskudsniveau for fjernundervisning, da der ikke længere gives bygningstilskud.
* Der gøres op med den ubegrundede taxameterforskel mellem stx og htx. Undervisningstaxameteret til hhx forhøjes med 2.300 kr. pr. årselev, mens det sættes ned med 2.000 kr. pr. årselev i det almene gymnasium.
* Tilskud til ordblindeundervisning for voksne justeres, så det stemmer overens med de gennemsnitlige holdstørrelser. Det betyder, at VUC'ernes tilskud reduceres på det område.
* Justering af taxametrene, så der kommer et større grundtilskud. Det giver en geografisk sikring af uddannelser i hele landet.
Ledere af almene gymnasier fralægger sig nu ansvaret for kvaliteten af uddannelserne.
Årsagen er ændringer i betalingen til de gymnasiale uddannelser, de såkaldte taxameterpenge.
Et bredt flertal i Folketinget med undervisningsminister Ellen Trane Nørby (V) i spidsen har besluttet sig for at sætte en stopper for en uforklarlig og ubegrundet forskelsbehandling af gymnasie-typerne. De gamle regler har medført markant flere penge per elev på de almene gymnasier end på handelsgymnasierne.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































