Køb abonnement
Annonce

Hedegaard: EU-Kommissionen har et kommunikations-problem

Connie Hedegaard mener ikke, at der er noget betænkeligt ved, at hun to år efter sin fratræden som klimakommissær har poster hos Danfoss, Concito og KR Foundation.
Connie Hedegaard mener ikke, at der er noget betænkeligt ved, at hun to år efter sin fratræden som klimakommissær har poster hos Danfoss, Concito og KR Foundation.Foto: Claus Fisker/Scanpix
12. november 2016 kl. 07.00

Det skulle jo netop gøre, at der ikke blev dannet grobund for en masse mytedannelser. Det er sådan set lidt barokt, fordi man prøver at sørge for, at der er nogle ret vandtætte skodder

Connie Hedegaard
Tidligere klimakommissær

BRUXELLES: EU-Kommissionen er for dårlig til at kommunikere, når sager, der er i overensstemmelse med i forvejen skrappe regler, går hen og bliver til medieskandaler.

Sådan siger tidligere klimakommissær, Connie Hedegaard, efter at Die Zeit har offentliggjort en liste med hende selv og 15 andre tidligere EU-kommissærer, der modtager vederlag på op til 937.000 kroner årligt. Det gør nogle af dem, selvom de har fået stillinger i det private erhvervsliv.

Offentliggørelsen kommer i kølvandet på en række sager, der i løbet af efteråret har fået medierne til at sætte spørgsmålstegn ved etikken hos tidligere kommissionsmedlemmer.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026