Til februar får podcasten 'Q&co' præmiere på MediaWatch med Henrik Qvortrup som fast vært. Det skriver Mediawatch.
Der er tale om et nyt debatprogram på MediaWatch, som hver uge skal vende de vigtigste temaer og nyheder i mediebranchen. Podcasten skal tage tråden op efter Radio24syvs lukkede program 'Q&A', hvor Henrik Qvortrup var medvært.
"Nogen bedre platform for et mediemagasin kan jeg dårligt forestille mig. Min ambition er at gå tæt på en branche, der dagligt har indvirkning på stort set alle danskeres hverdag. Jeg vil insistere på at stille de kritiske og nysgerrige spørgsmål," udtaler Henrik Qvortrup til Mediawatch.
I Radio24syv-programmet 'Q&A' havde Henrik Qvortrup altid en fast medvært. Det får han dog ikke i den nye podcast 'Q&co', hvor der vil være en skiftende gæstevært.
Henrik Qvortrup bliver tilknyttet som ekstern producent og vært, og indholdet i 'Q&co' bliver til i samspil med Mediawatch.
Henrik Qvortrup blev i 2016 dømt for tre måneders ubetinget fængsel og et års betinget fængsel på grund af Se og Hør-sagen. Watch Mediers chefredaktør og direktør, Anders Heering, udtaler, at de har haft det med i overvejelserne og har talt sagen grundigt igennem med Henrik Qvortrup.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat















































