
Den tidligere socialdemokratiske minister og toppolitiker Henrik Sass Larsen har besluttet selv at udgive sin egen bog, hvor han vil adressere tiltalen om at være i besiddelse af besiddelse af billede- og videomateriale med grove krænkelser af børn.
Bogen udkommer 10. juni og får titlen 'Tilbageslag'.
Det oplyser Henrik Sass Larsen til B.T.
"Jeg har brugt tiden til at prøve at forstå, hvad jeg var anklaget for, dels at omskrive dele af min bog, så den adresserer de nye vilkår som anklageskriftet indebærer," siger han til mediet.
Afvist af forlag
Politikens Forlag har tidligere bekræftet over for Berlingske at have modtaget et manuskript fra Henrik Sass Larsen. Efter anklagerne mod den tidligere minister blev offentliggjort, har forlaget imidlertid afvist at udgive bogen.
Derfor vil Henrik Sass Larsen nu selv udgive bogen uden et forlag i ryggen.
"Det her er min kamp, og jeg skal selv kommunikere uden mellemled," siger han til B.T.
Henrik Sass Larsen nægter sig skyldig i alle anklager, herunder også anklagen om at have været i besiddelse af en ulovlig børnesexdukke.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































