Køb abonnement
Annonce
Om  
Søren Pind
Henrik Sass Larsen
Peter Christensen

Henrik Sass stopper som topchef: Søren Pind overtager jobbet

Tidligere minister Søren Pind skal stå i spidsen for brancheorganisationen Aktive Ejere.
Tidligere minister Søren Pind skal stå i spidsen for brancheorganisationen Aktive Ejere.Foto: Rune Øe/Ritzau Scanpix
14. marts 2025 kl. 09.05

Tidligere V-minister og folketingsprofil Søren Pind tiltræder som administrerende direktør i brancheorganisationen for venture- og kapitalfonde, Aktive Ejere, der har besluttet at rokere rundt i den øverste ledelse.

Det oplyser Aktive Ejere i en pressemeddelelse sendt til Altinget.

Udskiftningen sker efter, at tidligere skatte- og forsvarsminister Peter Christensen døde i sidste måned efter længere tids alvorlig sygdom. Han var siden 2023 direktør i brancheorganisationen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026