Køb abonnement
Annonce
Om  
Jens-Frederik Nielsen
Múte Bourup Egede
Vivian Motzfeldt

Her er de nye ministre i den grønlandske regering

Fredag fik Grønland en ny regering med Jens-Frederik Nielsen i spidsen.
Fredag fik Grønland en ny regering med Jens-Frederik Nielsen i spidsen.Foto: Johan Nilsson/TT/Ritzau Scanpix
28. marts 2025 kl. 14.44

Jens-Frederik Nielsen, der er formand for partiet Demokraatit, kunne fredag eftermiddag dansk tid præsentere en ny regering, Naalakkersuisut, på et pressemøde i Nuuk.

Regeringen består af partierne Demokraatit, IA, Siumut og Atassut, hvor Jens-Frederik Nielsen skal lede slagets gang som formand for Naalakkersuiisut. Den hidtidige formand for Grønlands regering, Múte B. Egede, fortsætter i regeringen som finansminister.

Få overblik over alle de nye ministre her.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026