Køb abonnement
Annonce

Her er de vigtigste nedslag fra et højdramatisk valg

For første gang nogensinde ved et folketingsvalg må Socialdemokratiet se sig slået i København, hvor Enhedslisten bliver det største parti.
For første gang nogensinde ved et folketingsvalg må Socialdemokratiet se sig slået i København, hvor Enhedslisten bliver det største parti.Foto: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix
25. marts 2026 kl. 15.00

Socialdemokratiet taber København til Enhedslisten

I 2022 blev Socialdemokratiet – for mange højst overraskende – det største parti i København. Nu er det for første gang nogensinde Enhedslisten, der tager den titel – og Socialdemokratiet må ligesom som ved efterårets kommunalvalg se sig slået. Også dengang var det Enhedslisten, der blev det største parti, mens SF som bekendt hapsede overborgmesterposten.

Enhedslisten og Socialdemokratiet ligger imidlertid så tæt med henholdsvis 16,6 procent og 15,3 procent af stemmerne, at de begge får tre mandater. Det gælder i øvrigt også SF, der har fået 13,3 procent, og Radikale, der fik 12 procent af stemmerne.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026