Bliv klar til kampdag: Her er fire nye bøger, som skriver kvinderne ind i historien

6. marts 2024 kl. 11.10
Der er mange nye bøger, der skriver kvinderne ind i historien.
En af dem handler om kvinder fra hele verden, der kæmper for en sag. En anden giver indblik i danske kvinders hverdagsliv.
Så er der en, der handler om kvinder, der har sat aftryk på Danmarkskortet. Og en fjerde, der giver kvindelige forfattere liv.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
































