Her er kandidaterne til den nye Danmarkskanon

2.425 forslag er kogt ned til 20, og danskerne kan nu den næste uge stemme om, hvilke samfundsværdier der skal med i Danmarkskanonen, der offentliggøres til december.
Det er befolkningen, som har kunnet indstille samfundsværdier, og det kom der 2.425 forslag ud af. Seks kuratorer har motiveret forslagene og udvalgt 20 overordnede værdier (se dem i boksen til højre).
Kulturminister Bertel Haarder (V) fortæller, at det har været interessant at læse de mange, varierede forslag fra danskerne.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































