Højborg: Mette forlod Lejre – og alle forventer, at hun tager vælgerne med

Jeg kan godt lide, at der er genkendelige figurer. Og den nye borgmester er ikke så synlig som Mette. Hende så man hele tiden alle steder. Men det er måske også på grund af det røde hår.
Bettina Carlsen
Butiksindehaver, Lejre
Vi har ikke et forkromet stadionbyggeri eller et kulturhus, som lokker en pokkers masse gæster til store koncerter. Men nationalparken passer rigtig godt med vores vision om en grøn kommune fyldt med biodiversitet.
Mikael Ralf Larsen (SF)
Borgmesterkandidat, Lejre Kommune
Da SF efter kommunalvalget i 2013 høstede 34,9 procent af stemmerne i Lejre Kommune, regnede alle med, at Mette Touborg skulle fortsætte som borgmester.
Men i løbet af natten fik socialdemokraten Carsten Rasmussen pludselig et uimodståeligt tilbud fra Venstre, som ville gøre ham til borgmester.
Socialdemokratiet endte dog med at pege på Mette Touborg, men med det krav, at forlod hun posten i utide, skulle Carsten Rasmussen være ny borgmester.
Mette Touborg var det tidspunkt næstformand i SF og blev af mange spået en fremtid på Christiansborg. Måske endda en ministerpost.
Ingen havde dengang fantasi til at forestille sig, at Mette Touborg i dag skulle sidde som direktør i Københavns Kommune.
Et år før efterårets kommunalvalg blev SF’s skæbne i Lejre Kommune beseglet.
Og selv om det kan lyde som en gang fatalistisk sludder, skal man være mere end almindelig optimist, hvis man tror på, at den pressemeddelelse, som Københavns Kommune udsendte 26. september 2016, ikke får afgørende betydning for den midtsjællandske kommunes politiske liv.
Her lod Københavns Kommune nemlig forstå, at den kommende administrerende direktør i kultur- og fritidsforvaltningen hed Mette Touborg.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"










































