Holstein: Holst var spået en glorværdig fremtid

En brat nedtur.
Da Løkke sidste år kæmpede for sit politiske liv, blev Carl Holst nævnt som en af de mulige afløsere som Venstre-formand. Og ved folketingsvalget i juni skiftede Holst posten som formand i Region Syddanmark ud med posten som forsvarsminister. Men nu er det slut.
Holst meddelte tirsdag, at han trækker sig som minister.
”Det er helt vildt så hurtigt, den mand har spillet sig selv af banen. Mange havde spået Carl Holst en glorværdig fremtid, men en kombination af politisk tonedøvhed, dårlig håndtering og lig i lasten fra tiden som regionsrådsformand har kostet ham posten,” siger Altingets politiske kommentator, Erik Holstein.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog














































