Ingen ultimative krav fra Liberal Alliance

Men han har jo også et ultimativt krav i håndværkerordningen. Ellers vil han ikke være statsminister. Det er jo ikke så klogt af ham at sige – for så ved vi andre, hvad prisen er.
Anders Samuelsen
Leder af Liberal Alliance
Udviklingen i dansk politik gennem de seneste par år har øget sandsynligheden for, at Liberal Alliance går med i en eventuel ny borgerlig regering med Venstre, de Konservative og Dansk Folkeparti efter folketingsvalget.
Det fastslog Anders Samuelsen over for Altinget under en pause på partiets landsmøde i København i går.
”Der er kommet et andet forhold mellem Venstre og Dansk Folkeparti, det er mere fifty-fifty i dag, og det kunne godt tale for i højere grad, at vi måske kunne gå med. Og vi kan løfte det lige så godt som de andre,” sagde partiets leder.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt



































