Køb abonnement
Annonce

Interview med KD-formand Stig Grenov: En pæn mand i en brutal tid på en svær mission

57-årige Stig Grenov blev formand for Kristendemokraterne i oktober 2012, hvor han blev valgt uden modkandidater. Grenov er uddannet skolelærer og arbejder til daglig på en friskole i Hillerød.
57-årige Stig Grenov blev formand for Kristendemokraterne i oktober 2012, hvor han blev valgt uden modkandidater. Grenov er uddannet skolelærer og arbejder til daglig på en friskole i Hillerød.Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
26. august 2018 kl. 05.00

Kærshovedgård
Kærshovedgård Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
Pause
Pause Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
Portræt
Portræt Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget

Hvis vi taler sammen privat, fortæller jeg dig gerne om Jesus, og hvordan han er den sejeste ven, du kan have. Men det er ikke min opgave som politiker at missionere eller kun arbejde for kristne vælgere.

Stig Grenov

"Hvis vi nedlagde os selv og genopstod som de grøn-lyseblå i morgen, ville pressen stå i kø for at høre, hvad vi havde at sige. Det er vores styrke at være et kendt parti. Så ved folk, vi ikke er en døgnflue. Det er samtidig vores problem, når folk sjældent hører os ad, fordi de ved, hvad vi mener i forvejen – eller tror, at de ved det,” siger Stig Grenov bag rattet i Fiat Puntoen.

Fakta

Fem årtier med Kristeligt Folkeparti og Kristendemokraterne

1970’erne: Kristeligt Folkeparti bliver stiftet i 1971 og kommer i Folketinget i 1973. Partiet topper mandatmæssigt med ni mandater i 1975, hvor det dog glipper med regeringsdeltagelse.

1980’erne: Kristeligt Folkeparti deltager i Schlüters firkløverregering, som varer indtil 1988, hvor de bliver skiftet ud med Radikale Venstre.

1990’erne: Kristeligt Folkeparti deltager i Nyrups firkløverregering 1993-1994, indtil de ryger ud af Folketinget for første gang. De får comeback i 1998.

2000’erne: Kristeligt Folkeparti skifter navn til Kristendemokraterne og må igen sige farvel til Folketinget ved valget i 2005.

2010’erne: Kristendemokraterne får midlertidigt en MF i skikkelse af den konservative afhopper Per Ørum Jørgensen. Stig Grenov overtager ledelsen i 2012 og får 0,8 procent ved valget i 2015.

Det var på en måde Grenovs egen idé at tage det her roadtrip. Op til kommunalvalget havde Hørsholm Posten spurgt kandidaterne, hvem de gerne ville på roadtrip med. Folk kører ikke på roadtrip med kristendemokrater, svarede Grenov spøgefuldt.

Så nu måtte fotografen og jeg på roadtrip med Grenov, fra denne tidlige morgenstund i maj, kyst til kyst mod Ringkøbing-Skjern Kommune. For at blive klogere på, hvorfor han gør det. Hvorfor de gør det. Fire valg er der gået, siden partiet forlod Folketinget i 2005, og næste valgkamp er de der alligevel igen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026