Jagt på danske ulve splitter danskerne

Med op imod 42 voksne ulve og yderligere 38 hvalpe født i år er tiden så kommet til at tillade jagt på ulvene i Danmark for at holde bestanden nede?
Det spørgsmål deler i den grad vandene, viser en ny meningsmåling foretaget af Epinion for Altinget. Spørgsmålet er samtidig blevet aktuelt, efter at EU-landene har fået vedtaget en nedklassificering af ulvens beskyttelsesstatus.
Står det til 38 procent af befolkningen, skal regeringen tillade jagt på ulve, mens 34 procent omvendt er enten ”overvejende uenig” eller ”helt uenig”.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































