Køb abonnement
Annonce

"Jeg bliver virkelig bekymret": Partier frygter utidig indblanding fra Mette Frederiksen i sag om aktiv dødshjælp

En såkaldt aktliste viser, at Statsministeriet har haft kommunikation om både indholdet af kommissoriet og valget af medlemmer med Indenrigs- og Sundhedsministeriet, som er ansvarlig for at betjene udvalget.
En såkaldt aktliste viser, at Statsministeriet har haft kommunikation om både indholdet af kommissoriet og valget af medlemmer med Indenrigs- og Sundhedsministeriet, som er ansvarlig for at betjene udvalget.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
29. maj 2024 kl. 05.00

Det ligner mere og mere et politisk bestillingsarbejde, hvor statsminister Mette Frederiksen (S) i kulissen har sikret sig et udvalg, der bakker hendes ønske om at indføre aktiv dødshjælp op.

Sådan kan kritikken fra en række partier opsummeres, efter Altinget kan fortælle, at Statsministeriet - udover Indenrigs- og Sundhedsministeriet - var involveret i valget af medlemmerne til 'Udvalget for en mere værdig død'.

De nye oplysninger i sagen er nemlig ifølge Konservatives politiske ordfører, Mette Abildgaard, med til at illustrere, at statsministeren har været "ekstremt styrende og haft et klart ønske om, hvilket resultat det alternative udvalg skal levere".

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026