Køb abonnement
Annonce

Jeppe Mikkelsen: Det bliver nok et på gensyn

Foto: Martin Dam Kristensen/Scanpix
15. maj 2015 kl. 09.00

Fakta
DE AFGÅENDE
Op til det kommende folketingsvalg taler Altinget med nogle af de folketingsmedlemmer, som ikke genopstiller. Jeppe Mikkelsen (R) er den første i rækken.

Se hele listen af afgående folketingsmedlemmer herunder.

Han var bare 20 år, da han blev valgt til Folketinget, men efter blot en enkelt periode har Radikales retsordfører Jeppe Mikkelsen - Folketingets yngste medlem - valgt ikke at genopstille ved det kommende folketingsvalg. 

Vi har stillet ham fem spørgsmål om tiden i Folketinget og om, hvad han nu skal lave. 

Hvad har du været mest stolt af?

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026