Køb abonnement
Annonce

Julekalender med Mikkel Bjørn: I år er jeg særlig stolt af samtalerne om statsborgerskab

Mikkel Bjørn er dagens gæst i Altingets julekalender.
Mikkel Bjørn er dagens gæst i Altingets julekalender.Foto: Nicoline Kjems-Krognos/Ritzau Scanpix
6. december 2024 kl. 05.00

Hvordan skal du fejre jul i år? 
“Det bliver stille og roligt med familien. Vi bliver ikke så mange, men det er altid utrolig hyggeligt – især når man har en travl hverdag på Christiansborg og ikke får set sin familie så meget.” 

“Hjemme hos os er det min far, der står for julemiddagen, med lidt hjælp fra min mor. Min bror og jeg sidder i sofaen og spiser slik.” 

Altingets julekalender

Altinget taler hver dag frem mod jul med en politiker eller en anden offentlig person om alt fra juletraditioner til de største glæder og fejl i 2024 og ikke mindst forventningerne til året, der kommer.

Du finder hele julekalenderen her.

Hvad er det mest overvurderede ved julen? 
“Jeg synes faktisk, julen er undervurderet. Vi kunne godt gøre endnu mere ud af julebelysningen og -pynten mange steder. Og så synes jeg, det er vigtigt at huske, hvad julen egentlig handler om. Nemlig Jesu fødsel. Det drukner lidt i nisser og gaver. Jeg synes, vi skal holde fast i julens historier og budskaber.” 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026