Junglen af uddannelser vokser sig uoverskuelig stor

Det er gået helt over gevind og er blevet en sand urskov.
Charlotte Rønhof
Forsknings- og uddannelsespolitisk chef i DI
2011: 46
2010: 28
2009: 43
2008: 36
2007: 61
I alt 214 ansøgninger
Af de 168 ansøgninger fra 2007-2010 blev 135 godkendt svarende til 80 procent.
De seneste fire år er 135 nye universitetsuddannelser kommet til, og trangen til at oprette nye uddannelser er på ingen måde nedadgående på landets otte universiteter. Fristen for at ansøge om at få godkendt nye uddannelser er netop udløbet for i år. De 46 ansøgninger i år er det højeste tal siden 2007.
Mens nye uddannelser myldrer frem, bliver der slet ikke lukket eksisterende uddannelser i samme omfang.
Kritikerne mener, at udviklingen mere er et udtryk for taxametertænkning på universiteterne, end hvilke uddannelser samfundet har brug for.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































