K splittet i Wilders-sag

Regeringen er i øjeblikket dybt splittet i sagen om, hvorvidt den hollandske debattør og islam-kritikker Geert Wilders skal inviteres til en dansk konference i efteråret.Vi insisterer på en ytringsfrihedskonference og Wilders skal have tilbud om at komme med. Det har vi besluttet os for på et gruppemøde i dag. K kræver en konference om ytringsfrihed.
Naser Khader
Folketingsmedlem for De Konservative
Løkke: Wilders ikke oplagt som deltager
På sit ugentlige pressemøde i tirsdags lagde statsministeren afstand til Wilders, da han ikke mente, at Wilders havde noget særligt at "byde ind med" i den forbindelse.
"Formålet med den konference var at lave og er at lave en videnskonference - blandt andet med afsæt i nogle af de problemer, vi så i nogen af omegnskommunerne sidste år, og vi så det også i København i vinterferien sidste år. Praktiske bud på hvordan man bekæmper radikalisering. Der forekommer det mig ikke, at Wilders er det mest oplagte bud på at byde ind på den dagsorden," sagde Lars Løkke Rasmussen (V) på pressemødet.
K: Wilders skal med
Denne udmelding faldt dog ikke i god jord hos det andet regeringsparti. De Konservative var tilsyneladende af en helt anden opfattelse:
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
































