Køb abonnement
Annonce

Kendte fejrer 100-året for demokratiet

20. april 2015 kl. 10.27

Fakta
Fakta
5. juni – på grundlovsdag – er det 100 år siden, at en grundlovsændring gav kvinder og tjenestefolk ret til at stemme og til at stille op ved valg. Indtil da havde kun 18 procent af den samlede befolkning valgret- og valgbarhed, som var forbeholdt mænd over 30 år med egen husstand.
Med 1915-grundloven fik størstedelen af den voksne danske befolkning sikret deres demokratiske rettigheder.

Kilde: www.sm.dk

Kendte stemmer vil være afsender på 100 forskellige taler, der bliver holdt forskellige steder. Det kan både være i radioen, supermarkedet eller på Facebook.

Det skriver Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold i en pressemeddelelse.

Blandt de kendte stemmer nævnes blandt andre Huxi Bach, Joan Ørting og Basim, som alle vil give deres personlige fortælling om ligestilling og demokrati i Danmark. Derudover rummer listen også adskillige tv-værter, skuespillere og sangstjerner.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026