Køb abonnement
Annonce

Kjeld Holm skifter fra Socialdemokratiet til Radikale

Foto: /ritzau/
7. oktober 2017 kl. 15.59

Efter 25 år i Socialdemokratiet har tidligere biskop i Aarhus Kjeld Holm nu meldt sig ud i protest mod partiets politik.

Det fortæller han til Jyllands-Posten.

Det er særligt Socialdemokratiets udlændingepolitik, der har fået bægeret til at flyde over for 72-årige Kjeld Holm. Og mere specifikt partiets støtte til regeringen og udlændingeminister Inger Støjberg (V), der vil stoppe den mangeårige tradition med at tage imod 500 kvoteflygtninge om året.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026