Kjeld Holm skifter fra Socialdemokratiet til Radikale

Efter 25 år i Socialdemokratiet har tidligere biskop i Aarhus Kjeld Holm nu meldt sig ud i protest mod partiets politik.
Det fortæller han til Jyllands-Posten.
Det er særligt Socialdemokratiets udlændingepolitik, der har fået bægeret til at flyde over for 72-årige Kjeld Holm. Og mere specifikt partiets støtte til regeringen og udlændingeminister Inger Støjberg (V), der vil stoppe den mangeårige tradition med at tage imod 500 kvoteflygtninge om året.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"









































