KL kritiserer forsøg med kortere skoledage

Tusindvis af folkeskoleelever kan nu se frem til mindre tid på skolebænken. Det sker som en del af et treårigt forsøgsprojekt, som undervisningsminister Merete Riisager (LA) netop har søsat.
Men det er bekymrende, at ministeren giver køb på de længere og mere varierede skoledage. Det mener Kommunernes Landsforening, der frygter, at forsøget vil være startskuddet på at tilbagerulle folkeskolereformen.
"Jeg kan godt blive bekymret for, at vi nu åbner en ladeport til at rulle folkeskolereformen tilbage – og det er ingen tjent med," siger Anna Mee Allerslev (R), formand for børne- og kulturudvalget i Kommunernes Landsforening, i en pressemeddelelse.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke














































