Kritik: Danmarks Fiskeriforening misbruger sin dominans

Jeg er nødt til at afvise, at vi ekskluderer nogen i forhold til at have en MSC-certificering. Det står andre frit for at lave en MSC-certificering. Det hindrer vi ikke nogen i.
Ole Lundberg Larsen
Kontorchef, Danmarks Fiskeriforening PO
For anden gang kigger EU-Kommissionen nu på en sag, der handler om, hvorvidt Danmarks Fiskeriforening PO misbruger sin dominerende stilling.
Det sker efter kritik fra Foreningen for Skånsomt Kystfiskeri (FSK), der mener, at Danmarks Fiskeriforening med offentlige støttekroner i ryggen udnytter sin dominerende rolle til at udelukke medlemmer af andre fiskeriforeninger til at få det internationale bæredygtighedsmærke for fisk, MSC.
Årsagen er, at der for fiskere, der fanger fisk til at blive spist af mennesker, i dag kun er én mulighed for at opnå MSC-mærket. Det er medlemskab af Danmarks Fiskeriforening PO.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































