På en generalforsamling mandag aften blev det endeligt, at Nanna Højlund er ny forkvinde for Kvinderådet.
Det fremgår af Kvinderådets hjemmeside.
Nanna Højlund har været forbundssekretær i FOA siden 2005 og har desuden været konstitueret forkvinde for Kvinderådet siden april måned.
Her trådte hun til, efter tidligere forkvinde Trine Porret Randahl Larsen trak sig af personlige årsager.
På hjemmesiden fremgår det, at den nyvalgte forkvinde har køn, uddannelse og pædagogik som sine mærkesager, og at hun desuden stræber efter at skabe et konkret samarbejde med ligestillingsminister Ellen Trane Nørby (V) omkring den kommende ligestillingshandlingsplan.
Hun besidder ud over sin forkvindepost hos Kvinderådet desuden en række andre bestyrelsesposter, hvor hun blandt andet sidder som medlem af LO's hovedbestyrelse.
Nanna Højlund har en master i offentlig administration fra Copenhagen Business School fra 2013.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan










































