Køb abonnement
Annonce

LA vil lade atomkraft erstatte omstridt energikilde: ”Hvis alle andre lande gjorde som os, ville det ikke være supersmart”

I 1985 besluttede Folketinget, at atomkraft ikke skulle være en del af den danske energiplanlægning, men det ønsker Steffen Frølund fra Liberal Alliance at lave om på.
I 1985 besluttede Folketinget, at atomkraft ikke skulle være en del af den danske energiplanlægning, men det ønsker Steffen Frølund fra Liberal Alliance at lave om på.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
19. juni 2025 kl. 04.00

Atomkraft er ikke kun en grøn og effektiv vej til at sikre mere dansk energiuafhængighed af fremmede magter.

Atomteknologien kan – hvis den bliver tilladt i den danske energiforsyning – også spille en afgørende rolle i udfasningen af de millioner ton træpiller, halm og flis, som de danske varmeværker brænder af hvert år.

Atomkraft er en regulerbar, grøn energikilde, som både kan bidrage med el og varme. På den måde kan atomkraft spille en rolle i at få udfaset biomassen.

Steffen Frølund (LA)
Klima- og energiordfører

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026