
Det talte ord gælder.
Nu står jeg her igen. Synes jeg har holdt mange taler den seneste tid. Årsmødetale. Grundlovstale. Taler til arrangementer med dansk erhvervsliv. Taler på rejser ude i verden. Jeg har fået ordet ved mange lejligheder, og nu har jeg det så igen.
Heldigvis er jeg ikke den eneste her på Folkemødet. Her kan alle dele af vores samfund komme til orde: Højskolerne, ADHD-foreningen, Dansk Erhverv, Folkekirken, Danske Tandplejere og jeg kunne blive ved.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.









































