Lea D. Rosfort afløser Anni Welander som formand for det mere end 90 år gamle forbund, oplyser ARF i en pressemeddelelse.
Samtidig bakker forbundet i en udtalelse fra landsmødet S-regeringens plan op om at forhandle en ny medieaftale på plads.
Forbundet lægger især vægt på, at DR tilføres flere midler.
"Derfor skal vi udvikle, bevare og styrke DR i konkurrencen med de udenlandske tjenester og til gavn for danskproduceret indhold. Styrkelse af dansk public service – skal give troværdig information, oplyse, udfordre, danne og underholde og være uafhængig af økonomiske og politiske interesser," siger ARF i udtalelsen.
Man også opfordrer til, at armslængden mellem stat og public service-medier sikres, efter det sidste år blev vedtaget at udfase licensen til fordel for en skattefinansiering af public service-medier:
"Med omlægningen af licensopkrævningen til en medieskat risikeres, at medieskatten bliver en del af de årlige finanslovsforhandlinger. For at undgå dette samt at synliggøre, hvad medieskatten anvendes til, foreslås det, at der oprettes en særlig fond eller pulje til den opkrævede medielicens/-skat, hvorfra pengene kan fordeles til de forskellige public-service formål," skriver ARF i udtalelsen og henviser til Finland som et foregangsland for den løsning.
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant




















































