Lilleholt: Skifergas kan være en god idé
Der kan være penge på vej til gavn for velfærden i Danmark, men først skal der lige findes en miljømæssig forsvarlig måde at udvinde skifergas på. Det påpegede energiminister Lars Christian Lilleholt (V) ved torsdagens samråd om skifergas.
Det fik Bjarne Lauststen fra Socialdemokraterne til at sige, at ministeren er mere interesseret i pengemulighederne ved udvinding af skifergas end i miljøets sikkerhed.
Flere gange var de mulige indtjeninger da også en del af energi- og klimaminister Lars Christian Lilleholts talestrøm, men han forsikrede dog, at det er vigtigst først at finde en miljømæssig forsvarlig måde at udvinde på.
Emnet blev debatteret, eftersom regeringen har igangsat *én evaluering, der bygger på erfaringer fra boringerne i Nordjylland og en national udredning igangsat af miljø- og fødevareministeriet.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- Ældre nægtes æg, kaffe og chokolade på københavnske plejehjem









































