
Vi er på vej mod mere ulige nyhedsbrug. Mod en forandret mediebranche med færre professionelle journalister, der arbejder for få, succesfulde nyhedsmedier og mange, der arbejder på medier med mere vakkelvorn økonomi.
Lisbeth Knudsen
Chefredaktør på Altinget og Mandag Morgen
Af Lisbeth Knudsen
Tværgående chefredaktør på Altinget og Mandag Morgen
Rasmus Kleis Nielsen hører til i superligaen af medieforskere og meningsdannere om helbredstilstanden i danske og internationale medier. Når han udtaler sig som direktør for Reuter Institute for the Study of Journalism eller som professor i politisk kommunikation ved University of Oxford, så spidser man ører.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne









































