Regeringen og erhvervslivet indgår samarbejde om at udvikle digitalt coronapas
Regeringen præsenterer nyt om såkaldt coronapas
Posted by Altinget.dk on Tuesday, 2 February 2021
Et digitalt coronapas er på vej til danskerne.
Regeringen, DI og Dansk Erhverv er blevet enige om at udvikle en ny digital løsning, som på sigt kan bruges som en del af en gradvis genåbning af det danske samfund.
Det fortæller fungerende finansminister, Morten Bødskov (S), som onsdag morgen har præsenteret aftalen sammen med Dansk Industris administrerende direktør, Lars Sandahl, og Dansk Erhvervs administrerende direktør, Brian Mikkelsen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel












































