Frederiksen i spørgetime om mink-sag: Jeg forventede, at fødevareministeren rettede op på fejlen
Mette Frederiksen svarer på spørgsmål fra Folketinget
Posted by Altinget.dk on Tuesday, 10 November 2020
”Jeg havde en klar forventning om, at den ansvarlige minister rettede op på fejlen, da han bliver bekendt med den.”
Sådan lød det fra statsminister Mette Frederiksen (S) tirsdag 10. november under spørgetimen i Folketingssalen, hvor hun skulle forsvare beslutningen om at aflive alle danske mink.
Beslutningen om at slå alle mink ihjel blev præsenteret af Mette Frederiksen på et pressemøde i sidste uge. I weekenden viste det sig dog, at regeringen ikke havde det nødvendige lovgrundlag for at kræve raske mink aflivet.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































