Statsministeren trækker soldater midlertidigt ud af Irak

Statsminister Mette Frederiksen (S) har besluttet at trække danske soldater midlertidigt ud af Irak.
Det sker som reaktion på den dramatiske udvikling i landet, som er opstået efter det amerikanske missilangreb, der dræbte den iranske topgeneral Qassem Soleimani, fortalte hun på pressemøde onsdag eftermiddag.
Der er tale om omkring 100 danske soldater, der har til opgave at uddanne det irakiske militær, men på grund af den aktuelle situation ikke kan udføre jobbet. De skal flyttes fra deres nuværende placering på Al Asad-basen i Irak til Kuwait.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan







































