Løkke: Mærsk var enestående

Venstres leder Lars Løkke Rasmussen hylder også den store danske erhvervsmand, som mandag morgen gik bort. Omkring kl. 15 mandag eftermiddag skrev den forhenværende statsminister følgende på facebook:
"Vi må i dag tage afsked med en af dansk erhvervslivs allerstørste personligheder. Mærsk Mc-Kinney Møller har gennem et langt liv arbejdet utrætteligt, målrettet og lige til det sidste for at udvikle den virksomhed, hans far grundlagde, så den store Mærsk-koncern i dag ikke bare er Danmarks største virksomhed, men også noget af det mest synlige danske i hele verden.
Jeg har altid følt mig lidt stolt over at være dansk, når jeg i uvejsomt terræn i et fremmed land pludselig har set en Mærsk-stjerne på en container. Og med mig, mange andre. Hvem er ikke stødt på et af de store Mærsk-skibe ude i verden? Og hvem har ikke lagt mærke til Operaen, Amaliehaven foran Amalienborg, gymnasiet i Slesvig eller de andre donationer fra mæcenen Hr. Møller, der har gjort Danmark rigere - ikke bare materielt, men også kulturelt.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































