Løkke om Skt. Petersborg-eksplosion: Forfærdelige billeder

Mandag blev Skt. Petersborgs metro ramt af en bombe, der ramte mellem klokken 14.30 og 15.00 lokal tid.
Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), der lige nu er i Mexico, kalder billederne fra Skt. Petersborg for forfærdelige.
”Det ligner et terroristangreb, men det er ikke noget, vi ved, det kan man kun spekulere i. Under alle omstændigheder er det en forfærdelig ting, og mine tanker går til dem, der er blevet ramt, til deres familier og til hele det russiske folk,” siger Lars Løkke Rasmussen til DR.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































