Køb abonnement
Annonce

Løkke: Reel risiko for, at Europol-aftale ikke når i mål

Torsdag formmiddag mødtes statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) med formanden for Det Europæiske Råd Donald Tusk og EU-Kommissionens formand Jean-Claude Juncker for at diskutere Europol.
Torsdag formmiddag mødtes statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) med formanden for Det Europæiske Råd Donald Tusk og EU-Kommissionens formand Jean-Claude Juncker for at diskutere Europol.Foto: Virginia Mayo/Scanpix
15. december 2016 kl. 10.00

Når man ikke selv kan spille bolden hele tiden, men er afhængig af nogle andre også sparker til den, kan man ikke være sikker på at man score.

Lars Løkke Rasmussen (V)
Statsminister

BRUXELLES: Selvom Danmark er godt på vej til at få en særaftale om Europol, er der stadig en risiko for, at forhandlingerne ikke når i mål.

Det siger statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), efter han torsdag morgen mødtes med EU-toppen for at diskutere sagen. Her blev de enige om at sætte gang i den formelle proces, der skal lede til, at Danmarks særaftale kommer gennem EU's lovmølle.

”Det har været et godt møde, hvor vi også har bekræftet hinanden i, at nu skal vi få det her til at lykkes. For det er ikke gjort med det møde, vi har haft her i dag. En aftale kræver, at der bliver truffet en række beslutninger både i Europol og i Rådet (EU-landene, red.) – plus det kræver et hjælpsomt Europa-Parlament," siger Lars Løkke Rasmussen efter mødet i Bruxelles.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026